Your Deals. In addition to establishing a per-class price, also offer packages to entice people to sign up for more than one class. For example, if you intend to host classes on making soap, offer the classes individually, as well as in a group. Someone could take a class learning how to use fresh flowers in homemade soap, or they could buy a bundle that teaches them how to use those, fresh herbs, and plastic toys for kid’s soap. However you decide to price your classes, remember that the buyer will want to feel like they’re getting a lot for their money. If you can provide that in a fun atmosphere, they’ll likely be back time and time again – and they’ll bring friends.
Perhaps you’re raising kids and you’re committed to not using daycare. Maybe you’re a little older and can’t commit to a full-time job. Or you might be injured or disabled, making it difficult for you to leave your home each day. Whatever your reason is, if you’re stuck at home most of the day, you’ve probably thought about the income you could be making by taking a work-from-home job or running your own business.
×